شنبه ,13 تير  1394   4 12:56:   
  نشست دكتر هاشمي با دکتر سرافراز 

  رئيس سازمان صداوسيما در بزرگداشت روز زن 

  پيام رئیس رسانه ملی در آستانه سال نو 

  بازدید سرافراز از مراحل ساخت سریال معمای شاه  

  ديدار نمايندگان اقليت‌هاي مذهبي با سرافراز 

 

 صفحه اصلي  نقشه سايت   ارتباط با ما   ديگر پايگاه ها 

   
 
   

 

زندگینامه و سوابق اجرایی محمد سرافراز

سرافراز متولد 1340 فرزند مرحوم "حجت‌الاسلام حاج شیخ ابوالفضل سرافراز"، یکی از وعاظ شهیر تهران و موسس مدرسه حضرت ولی عصر(عج) در قم و از شاگردان امام خمینی(ره) بوده و بعنوان نماینده ولی فقیه در هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکرده است.
وی برادر شهیدان "جواد سرافراز" (رئیس دفتر شهید بهشتی و عضو حزب جمهوری اسلامی که در حادثه هفتم تیر 1360به شهادت رسید) و "علی سرافراز" (در سال ۱۳۶۵ در منطقه عمومی شلمچه به شهادت رسید) نیز میباشد.

سرافراز چند سالی است که در رشته علوم سیاسی از دانشگاه بیروت فارغ التحصیل شده و تالیفاتی در حوزه جهان اسلام داشته است.
کتاب "جنبش طالبان از ظهور تا افول" به تالیف سرافراز، اردیبهشت سال ۹۰ توسط انتشارات سروش منتشر شد. وی در این کتاب به شکل‌گیری طالبان، گرفتاری آن در دام جغرافیای سیاسی کشورهای بزرگ و قدرتمند منطقه‌ای، ایدئولوژی سلفی- وهابی حاکم بر آن و گرفتاری این جنبش در چنگال کشمکش‌های نژادی و منطقه‌ای پرداخته است.
سرافراز فعالیت‌های رسانه‌ای خود را در تحریریه روزنامه رسالت آغاز کرد و یکی همکاران نزدیک محمدکاظم انبارلویی (سردبیر فعلی روزنامه رسالت) در این روزنامه بود. وی از دوران ریاست محمد هاشمی رفسنجانی بر رسانه ملی در این سازمان حضور پیدا کرد و از سال ۷۱ تاکنون به عنوان معاون برون مرزی سازمان صدا و سیما مشغول به فعالیت است. وی همچنین طی مدتی مدیر شبکه‌های هیسپان تی وی، پرس تی وی، کوثر و العالم بود که از این جهت یکی از مدیران با سابقه رسانه ملی محسوب می‌شود.

وی همچنین در حکم رهبر معظم انقلاب در سال ۹۰ مبنی بر دستور تشکیل شورای عالی فضای مجازی، به عنوان عضو حقیقی این شورا انتخاب شد.

سرافراز به دلیل حضور طولانی مدت در معاونت برون مرزی و آشنایی به مباحث سیاست خارجی و دیپلماسی و همچنین دارا بودن مدرک دکترای علوم سیاسی از دانشگاه بیروت، تسلط به زبان عربی و انگلیسی و همچنین تالیفات در حوزه جهان اسلام؛ تاثیرات قابل توجهی در عملکرد حوزه برون مرزی صدا و سیما و اعلام مواضع در سیاست‌های خارجی و اصولی جمهوری اسلامی در فرای مرزها داشته است.

به عنوان نمونه سال ۹۱ زمانی که شبکه‌های ماهواره ای جمهوری اسلامی از روی ماهواره "هاتبرد" قطع شدند، سرافراز در مصاحبه‌ای اعلام کرد:«شبکه‌های جمهوری اسلامی ایران به دلیل اینکه دیدگاه متفاوتی نسبت به شبکه‌های غربی در اطلاع‌رسانی "حوادث خاورمیانه، اروپا و آمریکا نظیر جنبش وال‌استریت، اعتراضات مردم به نظام سرمایه‌داری اروپا" دارد قطع شده‌اند».

در واقع می‌توان گفت راه اندازی شبکه‌های برون مرزی از جمله رادیوی اینترنتی "اسلام" به زبان های انگلیسی ،‌آلمانی‌، روسی و ایتالیایی، شبکه‌های Press Tv، Ifilm، العالم و شبکه اسپانیایی هیسپان تی وی از جمله اقداماتی است که در زمان مدیریت سرافراز در معاونت برون مرزی صدا و سیما صورت گرفته است.

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامي شنبه 17 آبان 93 طی حکمی با تقدیر از تلاش‌های خستگی ناپذیر و دلسوزانه مهندس عزت‌الله ضرغامی، محمّد سرافراز را برای یک دوره ی پنج ساله به ریاست سازمان صدا وسیما جمهوری ایران منصوب کردند.

 
     
     

 

 

 

 

اخبار 
ریاست 
افق رسانه 
معاونتها 
منشور رسانه 
نگارخانه 
شبکه ها 
دفاتر خارج از کشور 
شهدای رسانه ملی 
تاریخچه